Bosch BOS-15627
Features:
- Robust sensor design increases sensor longevity
- Seared protection tube due to 100% functional quality test
- Recommend to use OTC 6500 Flexihead O2 Sensor Wrench
- True Direct-fit OE connectors and harness
- Advanced Wideband sensing element for exact air/fuel measurement
Bosch is the world’s leading supplier and original equipment manufacturer of Oxygen Sensors. Bosch invented the automotive oxygen sensor and leads the way in sensor technology and innovation. From overall sensor design to the critical ceramic element, Bosch is known worldwide for quality and performance.
Attributes:
| Wiring Harness Length | 15.47244094 |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.198416 lb |
| Automotive Color / Finish | Steel |
| 1792 | Yes |
| Terminal Gender: | Female |
| Mounting Bracket Included | No |
| Connector Gender: | Male |
| Wiring Harness Included | Yes |
| Thread Size | 18 |
| Terminal Quantity | 4 |
| Sensor Type | Heated |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Oxygen Sensor Type | Wide band |
| Overall Length | 18.9 in |
| Mounting Type | Threaded |
| Length (Sealing Surface To End Of Connector) | 17.7165354330709 in |
| Housing Material | Metal |
| Hex Size (Oxygen Sensor) | 22 mm |
| Grade Type | Regular |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Thread Diameter | 18 |
| Connector Shape: | Rectangle |
| Wire Quantity | 4 |
| Terminal Type | Pin |
Reviews
There are no reviews yet.