Bosch BOS-15667
Features:
- True Direct-fit OE connectors and harness
- Advanced Wideband sensing element for exact air/fuel measurement
- Robust sensor design increases sensor longevity
- Seared protection tube due to 100% functional quality test
- Recommend to use OTC 6500 Flexihead O2 Sensor Wrench
Bosch is the world’s leading supplier and original equipment manufacturer of Oxygen Sensors. Bosch invented the automotive oxygen sensor and leads the way in sensor technology and innovation. From overall sensor design to the critical ceramic element, Bosch is known worldwide for quality and performance.
Attributes:
| Length (Sealing Surface To End Of Connector) | 20.8661417322835 in |
| Overall Length | 22.0 in |
| Oxygen Sensor Type | Wide band |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Quantity | 6 |
| Thread Size | 18 |
| Wiring Harness Included | Yes |
| Housing Material | Metal |
| Hex Size (Oxygen Sensor) | 22 mm |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.313056 lb |
| Automotive Color / Finish | Steel |
| 1792 | Yes |
| Terminal Type | Blade |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | Regular |
| Wiring Harness Length | 18.7007874 |
| Thread Diameter | 18 |
| Connector Shape: | Rectangle |
| Wire Quantity | 5 |
| Mounting Bracket Included | No |
| Terminal Gender: | Male |
| Connector Gender: | Male |
| Mounting Type | Threaded |
Reviews
There are no reviews yet.