Bosch BOS-17195
Features:
- True Direct-fit OE connectors and harness
- Recommend to use OTC 6500 Flexihead O2 Sensor Wrench
- Advanced Wideband sensing element for exact air/fuel measurement
- Robust sensor design increases sensor longevity
- Seared protection tube due to 100% functional quality test
Bosch is the world’s leading supplier and original equipment manufacturer of Oxygen Sensors. Bosch invented the automotive oxygen sensor and leads the way in sensor technology and innovation. From overall sensor design to the critical ceramic element, Bosch is known worldwide for quality and performance.
Attributes:
| Terminal Quantity | 6 |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Oxygen Sensor Type | Wide band |
| Overall Length | 14.7 in |
| Mounting Type | Threaded |
| Terminal Type | Blade |
| Connector Gender: | Male |
| Terminal Gender: | Male |
| Mounting Bracket Included | No |
| Wire Quantity | 5 |
| Connector Shape: | Oblong |
| Thread Diameter | 18 |
| Wiring Harness Length | 11.33858268 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | Regular |
| 1792 | Yes |
| Housing Material | Metal |
| Automotive Color / Finish | Steel |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.242508 lb |
| Hex Size (Oxygen Sensor) | 22 mm |
| Wiring Harness Included | Yes |
| Thread Size | 18 |
| Length (Sealing Surface To End Of Connector) | 13.503937007874 in |
| Sensor Type | Heated |
Reviews
There are no reviews yet.