Bosch BOS-20010342~2 1 Pair of Bosch QuietCast Brake Discs / Rotors
Features:
- Bosch OE heritage: 77 years of OE braking excellence promises the highest quality performance as well as industry-leading strength and durability
- 100% Precision balanced: Ensures smooth operation and minimizes pedal pulsation
- Heat flowed castings: Promotes consistent wear for quiet operation and long life of the product
- ABS (Anti-lock Braking System) sensor rings: Allows for trouble-free operation of ABS/TCS on ABS/TCS equipped vehicles
Product Attributes:
| 7587 | Yes |
| Bearings Included | Yes |
| Bolt Circle Diameter | 165.1 mm |
| Bolt Hole Quantity | 8 |
| Center Bore Diameter | 73.355 mm |
| Construction | Vented |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Conventional |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Discard Thickness | 28 mm |
| Disc Brake Rotor Material | Iron Alloy |
| Outside Diameter (Disc Brake Rotor) | 330.8 mm |
| Thickness (Disc Brake Rotor) | 30 mm |
| Disc Design | Solid |
| Disc Finish | Geomet |
| Hat Finish | Coated |
| Nominal Thickness | 30 mm |
| Overall Height | 200.3 mm |
| Product Height | 7.885827 in |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Rotor Without Hub Assembly | No |
| Rust Resistant Coating | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.