MSD-7227 MSD Ultra 7AL Ignition
For racers that need serious spark output, the ULTRA 7AL is the right choice. Offering high voltage with four step retards, three rev limits, and two RPM switch outputs, the new 7AL checks all the boxes!
Features:
- On the Fly Power Output Selection
- High Power: 1.8A per 1K RPM (14.7A @ 8K RPM) Low Power: 0.9A per 1K RPM (7.2A @ 8K RPM)
- The Ultra 7AL is 56% lighter, and over 50% smaller than the 7AL-3
- Uses familiar Pills for Rev Limit and Timing Retard Adjustments
- Two multi-colored LEDs let you know exactly what is going on (previous boxes feature a single status LED)
- Features an adjustable switch for start retard settings, eliminates the need for additional external wiring to the starter solenoid
- The Ultra 7AL has over twice the spark output of the 7AL-3, (330mJ vs 160mJ)
- Industry Leading Spark Energy & Efficiency
- Launch Rev Limit
- Quickens Throttle Response
- Increases Overall Performance and Power
- Adjustable start retard improves engine start-up, especially in high-compression engines.
- Two (2) RPM Activated Switch Outputs (compared to the 7AL’s single RAS output)
For racers that need serious spark output, the new ULTRA 7AL is the right choice. Offering Industry-Leading Spark Energy Output in a compact, and efficient package. The Ultra 7AL includes four-step retards, three rev limits, and two RPM-activated switch outputs. The ULTRA 7AL also features two different power output settings that can be used for on-the-fly changes which are perfect for drag-and-drive applications! All features are adjusted using plug-in modules including the 3-Step Rev Control and Multi-Step Retard. The Rev Control allows you to set one rev limit for the burnout, another for the staging rpm limit, and a third for top-end engine protection in the event of driveline failure. Four separate stages can be activated independently for nitrous users as well. Plus, two RPM Activated Switch outputs can be used for air shifters, shift lights, or other devices that require a perfectly timed ground trigger! The MSD 7AL also features an adjustable start retard giving you control over the amount of retard pulled out during cranking.
Attributes:
| Color | Gold |
| Current Draw | 6000 RPM |
| Current Draw | 8000 RPM |
| Width | 4.5 Inch |
| Weight | 5.3 Pound |
| Length | 7.5 Inch |
| Height | 2.25 Inch |
| Application | High Horsepower Drag Racing |
| Brand | MSD |
| Category | Ignition |
| Condition | New |
| Connector Gender | Male |
| Connector Quantity | 1 |
| Dimensions | 7.5 L x 4.5 W x 2.25 H |
| Emission Code | 4 |
| Features | Start Retard |
| Features | 4-Step Rev Limiter |
| Grade Type | Performance |
| Ignition Coil Included | No |
| Ignition Type | Performance |
| Maximum RPM | Firmware Limited to 15K RPM |
| Mount Type | Surface Mount |
| Mounting Hardware Included | No |
| Primary Voltage | High Power: 548V Low Power: 387V |
| Product Type | Ignition Box |
| Secondary Voltage | 40KV with Coil PN 82612 |
| Spark Duration | 27° Crank Rotation @ 750 RPM |
| Spark Energy (mJ per spark) | 330 |
| Sub Category | Control Modules |
| Terminal Gender | Female |
| Terminal Quantity | 1 |
| Type | Drag Race |
| Voltage Required | 7-20 |
| Warranty | Manufacturer’s Limited 1 Year Warranty |
| Weight and Size | 5.3lbs., 12.75L x 9.75W x 4.25H |


Reviews
There are no reviews yet.