Features:
- 100% factory resistance calibrated to ensure precision tolerances, resulting in extremely accurate temperature for optimal performance
- Thread Sealant and/or O-ring pre-installed on applicable sensors to ensure leak free performance
- Extensive product testing includes salt spray, high/low temperature impact, thermal vibration, durability, static electricity, and micro tension, among other tests, to ensure all sensors meet or exceed OEM specifications.
- OE precision matched thermistor position for correct output parameters
- Brass sensor housing precision machined to meet or exceed OE thermal conductivity
Approved materials for increased durability in even the most extreme temperatures. All MotoRad Coolant Temperature Sensors are designed to meet or exceed OEM specifications at our ISO TS16949 manufacturing facilities.
Atributes:
| Height | 19.05 mm |
| Overall Width | 21.34 mm |
| Overall Length | 51.05 mm |
| Overall Width | 0.84 in |
| Overall Length | 2.01 in |
| Height | 0.75 in |
| 7291 | No |
| 961 | 0.73 |
| 961 | 18.54 |
| Connector Shape: | Square |
| Terminal Gender: | Male |
| Mounting Hardware Included | No |
| Mounting Hole Quantity | 0 |
| Thread Type | Fine |
| Threaded End Diameter | 11.68 |
| Threaded End Diameter | 0.46 |
| Seal Type | Flat Washer |
| Material | Metal, Plastic |
| Wiring Harness Included | No |
| Connector Gender: | Female |
| Number of Seals | 1 |
| Color | Gold, Red |
| Terminal Quantity | 2 |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Connector Quantity: | 1 |
| Terminal Type | Blade |
| Mounting Type | Threaded |
| Wire Quantity | 0 |
| Mounting Bracket Included | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Alfa Romeo | 164 | 1991 to 1992 |
| Alfa Romeo | GTV-6 | 1981 to 1986 |
| Alfa Romeo | Milano | 1987 to 1989 |
| Alfa Romeo | Spider | 1982 to 1992 |
| BMW | 3.0Si | 1975 to 1976 |
| BMW | 318i | 1984 to 1999 |
| BMW | 318is | 1991 to 1999 |
| BMW | 318ti | 1995 to 1999 |
| BMW | 320i | 1992 to 1995 |
| BMW | 325 | 1986 to 1988 |
| BMW | 325e | 1984 to 1987 |
| BMW | 325es | 1986 to 1987 |
| BMW | 325i | 1987 to 1995 |
| BMW | 325iX | 1988 to 1991 |
| BMW | 325is | 1987 to 1995 |
| BMW | 525i | 1989 to 1995 |
| BMW | 525iT | 1993 to 1993 |
| BMW | 528e | 1982 to 1988 |
| BMW | 528i | 1979 to 1981 |
| BMW | 530i | 1975 to 1978 |
| BMW | 533i | 1983 to 1984 |
| BMW | 535i | 1985 to 1993 |
| BMW | 630CSi | 1977 to 1978 |
| BMW | 633CSi | 1978 to 1984 |
| BMW | 635CSi | 1985 to 1989 |
| BMW | 733i | 1978 to 1984 |
| BMW | 735i | 1985 to 1992 |
| BMW | 735iL | 1988 to 1992 |
| BMW | L6 | 1987 to 1987 |
| BMW | L7 | 1986 to 1987 |
| BMW | M3 | 1988 to 1999 |
| BMW | M5 | 1988 to 1993 |
| BMW | M6 | 1987 to 1988 |
| Bentley | Turbo R | 1988 to 1991 |
| Bertone | X-1/9 | 1984 to 1988 |
| Cadillac | Catera | 1997 to 2001 |
| Chevrolet | Spectrum | 1985 to 1985 |
| Chevrolet | Sprint | 1985 to 1990 |
| Chevrolet | Tracker | 1989 to 1990 |
| Daihatsu | Charade | 1990 to 1992 |
| Ferrari | 348 GTB | 1993 to 1994 |
| Ferrari | 348 GTS | 1993 to 1994 |
| Ferrari | 348 Spider | 1993 to 1995 |
| Ferrari | 348 TB | 1990 to 1992 |
| Ferrari | 348 TS | 1989 to 1992 |
| Ferrari | 456 GT | 1995 to 1998 |
| Ferrari | 456 GTA | 1997 to 1998 |
| Ferrari | 550 Maranello | 1997 to 2002 |
| Ferrari | F50 | 1995 to 1997 |
| Ferrari | Mondial t | 1990 to 1993 |
| Fiat | 124 | 1981 to 1983 |
| Fiat | Brava | 1980 to 1981 |
| Fiat | Strada | 1980 to 1982 |
| Fiat | X-1/9 | 1980 to 1983 |
| Ford | Escort | 1991 to 1996 |
| Ford | Festiva | 1988 to 1993 |
| Ford | Probe | 1989 to 1992 |
| GMC | Tracker | 1989 to 1990 |
| Geo | Metro | 1989 to 1991 |
| Geo | Spectrum | 1989 to 1989 |
| Geo | Tracker | 1989 to 1990 |
| Honda | Passport | 1994 to 1995 |
| INFINITI | G20 | 1991 to 1995 |
| INFINITI | J30 | 1993 to 1995 |
| INFINITI | Q45 | 1990 to 1993 |
| Isuzu | Amigo | 1989 to 1994 |
| Isuzu | I-Mark | 1985 to 1989 |
| Isuzu | Impulse | 1983 to 1989 |
| Isuzu | Pickup | 1988 to 1995 |
| Isuzu | Rodeo | 1991 to 1996 |
| Isuzu | Trooper | 1986 to 1991 |
| Jaguar | XJ6 | 1978 to 1978 |
| Jaguar | XJS | 1990 to 1992 |
| Kia | Sephia | 1994 to 1995 |
| Kia | Sportage | 1995 to 1997 |
| Lancia | Beta | 1981 to 1981 |
| Lancia | Zagato | 1981 to 1982 |
| Mazda | 323 | 1986 to 1995 |
| Mazda | 626 | 1983 to 1992 |
| Mazda | 929 | 1988 to 1991 |
| Mazda | B2000 | 1986 to 1987 |
| Mazda | B2200 | 1987 to 1991 |
| Mazda | B2600 | 1989 to 1990 |
| Mazda | GLC | 1983 to 1985 |
| Mazda | MPV | 1989 to 1991 |
| Mazda | MX-3 | 1992 to 1993 |
| Mazda | MX-6 | 1988 to 1996 |
| Mazda | Miata | 1990 to 1993 |
| Mazda | Protege | 1990 to 1994 |
| Mazda | RX-7 | 1984 to 1991 |
| Mercury | Capri | 1991 to 1994 |
| Mercury | Tracer | 1988 to 1996 |
| Mercury | Villager | 1993 to 1995 |
| Nissan | 200SX | 1982 to 1988 |
| Nissan | 240SX | 1989 to 1995 |
| Nissan | 280Z | 1975 to 1978 |
| Nissan | 280ZX | 1979 to 1979 |
| Nissan | 300ZX | 1990 to 1995 |
| Nissan | 720 | 1983 to 1986 |
| Nissan | Altima | 1993 to 1994 |
| Nissan | Axxess | 1990 to 1995 |
| Nissan | D21 | 1986 to 1994 |
| Nissan | Hikari | 1988 to 1990 |
| Nissan | Maxima | 1989 to 1994 |
| Nissan | Multi | 1986 to 1988 |
| Nissan | NX | 1991 to 1993 |
| Nissan | Pathfinder | 1987 to 1995 |
| Nissan | Pickup | 1994 to 1996 |
| Nissan | Pulsar NX | 1983 to 1990 |
| Nissan | Pulsar | 1983 to 1983 |
| Nissan | Quest | 1993 to 1995 |
| Nissan | Sentra | 1982 to 1994 |
| Nissan | Stanza | 1984 to 1992 |
| Nissan | Tsubame | 1993 to 1994 |
| Nissan | Tsuru | 1988 to 2008 |
| Nissan | Van | 1987 to 1988 |
| Opel | 1900 | 1975 to 1975 |
| Opel | Manta | 1975 to 1975 |
| Peugeot | 405 | 1989 to 1991 |
| Peugeot | 505 | 1990 to 1991 |
| Pontiac | Firefly | 1987 to 1991 |
| Porsche | 911 | 1991 to 1992 |
| Porsche | 924 | 1987 to 1988 |
| Porsche | 928 | 1978 to 1984 |
| Porsche | 944 | 1983 to 1991 |
| Porsche | 968 | 1992 to 1995 |
| Renault | Alliance | 1983 to 1984 |
| Renault | Fuego | 1982 to 1985 |
| Renault | R12 | 1983 to 1984 |
| Renault | R17 | 1975 to 1979 |
| Renault | R18 | 1982 to 1984 |
| Renault | R18i | 1981 to 1986 |
| Saab | 9000 | 1986 to 1993 |
| Saab | 900 | 1985 to 1994 |
| Subaru | DL | 1986 to 1986 |
| Subaru | GL-10 | 1986 to 1986 |
| Subaru | GL | 1986 to 1986 |
| Subaru | RX | 1986 to 1989 |
| Subaru | XT | 1985 to 1991 |
| Suzuki | Forsa | 1987 to 1988 |
| Suzuki | Sidekick | 1989 to 1990 |
| Suzuki | Swift | 1990 to 1991 |
| Toyota | 4Runner | 1984 to 1988 |
| Toyota | Camry | 1983 to 1988 |
| Toyota | Celica | 1979 to 1988 |
| Toyota | Corolla | 1983 to 1987 |
| Toyota | Cressida | 1980 to 1988 |
| Toyota | Land Cruiser | 1981 to 1988 |
| Toyota | MR2 | 1985 to 1989 |
| Toyota | Pickup | 1984 to 1988 |
| Toyota | Starlet | 1981 to 1984 |
| Toyota | Supra | 1986 to 1988 |
| Toyota | Tercel | 1985 to 1985 |
| Triumph | TR7 | 1980 to 1981 |
| Volkswagen | Transporter | 1985 to 1989 |
| Volkswagen | Vanagon | 1980 to 1989 |
| Volvo | 242 | 1983 to 1984 |
| Volvo | 244 | 1979 to 1988 |
| Volvo | 245 | 1979 to 1988 |
| Volvo | 740 | 1985 to 1987 |
| Volvo | 745 | 1985 to 1985 |
| Volvo | 760 | 1985 to 1989 |
| Volvo | 780 | 1989 to 1989 |
| Yugo | Cabrio | 1990 to 1992 |
| Yugo | GV | 1990 to 1992 |
| Yugo | GVX | 1987 to 1989 |


Reviews
There are no reviews yet.