Features:
- 100% tested and calibrated
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
- Larger opening for increased coolant flow
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Increased strength and durability
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| 9907 | 1.27 |
| Seal Material | N/A |
| Depth | 37.34 |
| Depth | 1.47 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.05 |
| Temperature | 170.0 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 52.07 |
| Temperature | 76.67 |
| Outlet Outside Diameter | 43.688 mm |
| Outlet Outside Diameter | 1.72 in |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| Outlet Inside Diameter | 26.42 mm |
| Valve Outside Diameter | 1.18 in |
| Valve Outside Diameter | 30.00 mm |
| 10522 | No |
| 1146 | 1.35 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| 1146 | 34.25 |
| 1149 | No |
| 2010 | Yes |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| 9812 | 0.67 |
| 9812 | 17.14 |
| 9844 | 1 |
| Type | Standard |
| 9852 | 1 |
| 9907 | 0.05 |
| 9943 | Yes |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Includes Installation Tool | No |
| Material | Stainless Steel |
| Material | Copper |
| Bypass Diameter | 27.68 |
| Bypass Diameter | 1.09 |
| Number of Seals | 0 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Color | Brass |
| Color | Silver |
| Design | OEM |
| Grade Type | OEM |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Height | 55.88 |
| Height | 2.20 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Acura | EL | 1997 to 2005 |
| Acura | ILX | 2013 to 2015 |
| Honda | Accord | 1994 to 2001 |
| Honda | CR-V | 1997 to 1999 |
| Honda | CR-Z | 2011 to 2016 |
| Honda | City | 2010 to 2017 |
| Honda | Civic del Sol | 1993 to 1997 |
| Honda | Civic | 1992 to 2015 |
| Honda | Fit | 2006 to 2015 |
| Honda | HR-V | 2017 to 2022 |
| Honda | Insight | 2010 to 2014 |
| Honda | Odyssey | 1995 to 1998 |
| Honda | Prelude | 1992 to 1997 |

Reviews
There are no reviews yet.