Features:
- High grade stainless steel and copper construction
- 100% tested and calibrated
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Larger opening for increased coolant flow
- Increased strength and durability
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| 1149 | No |
| 868 | No |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| Flange Thickness | 1.27 |
| 9812 | 0.67 |
| Gasket Or Seal Included | No |
| 9812 | 17.14 |
| Number of Seals | 0 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Grade Type | OEM |
| Type | Standard |
| Bypass Diameter | 27.68 |
| Bypass Diameter | 1.09 |
| Height | 55.88 |
| Valve Outside Diameter | 1.18 in |
| Color | Silver |
| Valve Outside Diameter | 30.00 mm |
| Outlet Inside Diameter | 26.42 mm |
| 9844 | 1 |
| Color | Brass |
| 9852 | 1 |
| 9907 | 0.05 |
| 9907 | 1.27 |
| Temperature | 180.0 |
| Seal Material | N/A |
| Sealing Flange Outside Diameter | 52.07 |
| Height | 2.20 |
| 9943 | Yes |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.05 |
| Includes Installation Tool | No |
| Depth | 1.47 |
| Depth | 37.34 |
| Outlet Outside Diameter | 1.13 in |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Design | OEM |
| Temperature | 82.22 |
| Outlet Outside Diameter | 28.77 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Material | Copper |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| 1146 | 1.35 |
| 10522 | No |
| 1146 | 34.25 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Acura | EL | 1997 to 2005 |
| Acura | ILX | 2013 to 2015 |
| Honda | Civic | 2006 to 2015 |
| Honda | HR-V | 2016 to 2022 |

Reviews
There are no reviews yet.