Features:
- Meets or exceeds OEM standards
- High grade stainless steel and copper construction
- 100% tested and calibrated
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| 8930 | Rubber |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| Temperature | 195.0 |
| 1149 | No |
| 1146 | 33.50 |
| 1146 | 1.32 |
| 10522 | Yes |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | No |
| Valve Outside Diameter | 30.73 mm |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Valve Outside Diameter | 1.21 in |
| Material | Steel |
| Includes Installation Tool | No |
| Seal Material | Rubber |
| Outlet Inside Diameter | 26.42 mm |
| Design | OEM |
| Type | Standard |
| Color | Silver |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| Outlet Outside Diameter | 1.22 in |
| Outlet Outside Diameter | 30.99 mm |
| Bypass Diameter | 0.92 |
| Bypass Diameter | 23.36 |
| Depth | 32.77 |
| Seal Type | O-Ring |
| Height | 2.12 |
| Height | 53.85 |
| Color | Brass |
| Sealing Flange Outside Diameter | 45.72 |
| Depth | 1.29 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 1.8 |
| Grade Type | OEM |
| 9943 | No |
| 9907 | 14.99 |
| Material | Copper |
| Temperature | 90.56 |
| Number of Seals | 1 |
| 9907 | 0.59 |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| 9852 | 0 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| 9844 | 1 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| 9812 | 15.50 |
| 9812 | 0.61 |
| 868 | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Buick | Century | 1987 to 2005 |
| Buick | Regal | 1988 to 1996 |
| Buick | Rendezvous | 2002 to 2007 |
| Buick | Skylark | 1994 to 1998 |
| Buick | Terraza | 2005 to 2006 |
| Cadillac | Cimarron | 1987 to 1988 |
| Chevrolet | Avalanche 2500 | 2002 to 2006 |
| Chevrolet | Beretta | 1987 to 1996 |
| Chevrolet | C2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | C3500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | Cavalier | 1987 to 1994 |
| Chevrolet | Celebrity | 1987 to 1990 |
| Chevrolet | Corsica | 1987 to 1996 |
| Chevrolet | Equinox | 2005 to 2009 |
| Chevrolet | Express 3500 | 1996 to 2002 |
| Chevrolet | Impala | 2000 to 2005 |
| Chevrolet | K2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | K3500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | Lumina APV | 1990 to 1996 |
| Chevrolet | Lumina | 1990 to 2001 |
| Chevrolet | Malibu | 1997 to 2006 |
| Chevrolet | Monte Carlo | 1995 to 2005 |
| Chevrolet | P30 | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD | 2001 to 2006 |
| Chevrolet | Silverado 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2001 to 2006 |
| Chevrolet | Suburban 2500 | 2001 to 2006 |
| Chevrolet | Uplander | 2005 to 2006 |
| Chevrolet | Venture | 1997 to 2005 |
| GMC | C2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| GMC | C2500 | 1996 to 2000 |
| GMC | C3500 | 1996 to 2000 |
| GMC | K2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| GMC | K2500 | 1996 to 2000 |
| GMC | K3500 | 1996 to 2000 |
| GMC | P3500 | 1996 to 1999 |
| GMC | Savana 3500 | 1996 to 2002 |
| GMC | Sierra 2500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 2500 HD | 2001 to 2006 |
| GMC | Sierra 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 3500 | 2001 to 2006 |
| GMC | Yukon XL 2500 | 2001 to 2006 |
| Oldsmobile | Achieva | 1994 to 1998 |
| Oldsmobile | Alero | 1999 to 2004 |
| Oldsmobile | Cutlass Ciera | 1987 to 1996 |
| Oldsmobile | Cutlass Cruiser | 1987 to 1994 |
| Oldsmobile | Cutlass Supreme | 1988 to 1997 |
| Oldsmobile | Cutlass | 1988 to 1999 |
| Oldsmobile | Firenza | 1987 to 1987 |
| Oldsmobile | Silhouette | 1990 to 2004 |
| Pontiac | 6000 | 1987 to 1991 |
| Pontiac | Aztek | 2001 to 2005 |
| Pontiac | G6 | 2005 to 2006 |
| Pontiac | Grand Am | 1994 to 2005 |
| Pontiac | Grand Prix | 1988 to 2003 |
| Pontiac | Montana | 1999 to 2006 |
| Pontiac | Sunbird | 1991 to 1994 |
| Pontiac | Tempest | 1987 to 1991 |
| Pontiac | Torrent | 2006 to 2009 |
| Pontiac | Trans Sport | 1990 to 1999 |
| Saturn | Relay | 2005 to 2006 |

Reviews
There are no reviews yet.