Features:
- Works with MT-300 pressure tester
- Machined metal construction
- Professional quality
- Tests coolant caps
Tester adapter for the MT-300 cooling system pressure testers. Professional grade test equipment to ensure an automotive cooling system is operating at the correct pressure. Made from high quality materials to ensure durability. Designed to test automotive coolant caps.
Atributes:
| Inside Diameter | 2.24 in |
| Carrying Case Included | No |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Outside Diameter | 2.34 in |
| Color | Gold |
| Universal Or Specific Fit | Universal |
| Attachment Type | Screw-On |
| Fittings Included | No |
| Height | 0.56 in |
| Material | Rubber, Metal |





Reviews
There are no reviews yet.