Features:
- High grade stainless steel and copper construction
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- 100% tested and calibrated
- Meets or exceeds OEM standards
- Consistent and precise response to cooling system needs
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| 10522 | No |
| 9812 | 17.14 |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| Outlet Outside Diameter | 1.25 in |
| Outlet Outside Diameter | 31.75 mm |
| Sealing Flange Outside Diameter | 52.07 |
| 9844 | 1 |
| Seal Material | N/A |
| 9852 | 1 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Temperature | 82.22 |
| 868 | No |
| Depth | 1.47 |
| Depth | 37.34 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Color | Brass |
| 9907 | 0.05 |
| 9907 | 1.27 |
| Number of Seals | 0 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Bypass Diameter | 27.69 |
| Bypass Diameter | 1.09 |
| 9943 | Yes |
| Includes Installation Tool | No |
| Temperature | 180.0 |
| Valve Outside Diameter | 1.18 in |
| 9812 | 0.67 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.05 |
| 1146 | 1.35 |
| Grade Type | OEM |
| Design | OEM |
| Height | 2.2 |
| Height | 55.88 |
| Valve Outside Diameter | 30.00 mm |
| Outlet Inside Diameter | 26.42 mm |
| Type | Standard |
| Material | Copper |
| 1146 | 34.25 |
| Material | Stainless Steel |
| 1149 | No |
| Color | Silver |
| 2010 | Yes |
| 3599 | 0 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Acura | EL | 1997 to 2005 |
| Acura | ILX | 2013 to 2015 |
| Honda | Civic | 2006 to 2015 |
| Honda | HR-V | 2016 to 2022 |

Reviews
There are no reviews yet.