Features:
- Consistent and precise response to cooling system needs
- High grade stainless steel and copper construction
- Meets or exceeds OEM standards
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- 100% tested and calibrated
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant.
Atributes:
| Bypass Diameter | 27.68 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Color | Brass |
| Color | Silver |
| Grade Type | OEM |
| Material | Copper |
| Outlet Outside Diameter | 1.71 in |
| Material | Stainless Steel |
| Outlet Outside Diameter | 43.50 mm |
| 9852 | 1 |
| 9907 | 0.05 |
| 9907 | 1.27 |
| 9943 | Yes |
| Depth | 1.47 |
| Depth | 37.34 |
| 3599 | 0 |
| 2010 | Yes |
| Design | OEM |
| Temperature | 192.0 |
| Temperature | 88.89 |
| 868 | No |
| 1149 | No |
| Number of Seals | 0 |
| 1146 | 34.25 |
| Seal Material | N/A |
| 1146 | 1.35 |
| Type | Standard |
| 9812 | 17.14 |
| 9844 | 1 |
| Bypass Diameter | 1.09 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.05 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| 10522 | No |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Includes Installation Tool | No |
| 9812 | 0.67 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 52.07 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Valve Outside Diameter | 1.18 in |
| Valve Outside Diameter | 30.00 mm |
| Height | 2.20 |
| Height | 55.88 |
| Outlet Inside Diameter | 26.42 mm |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Acura | EL | 1997 to 2005 |
| Acura | ILX | 2013 to 2015 |
| Honda | Civic | 2006 to 2015 |
| Honda | HR-V | 2016 to 2022 |

Reviews
There are no reviews yet.