Features:
- Stainless steel thermal element for unmatched corrosion resistance and revolutionary REAXâ„¢ wax mixture provides quicker reaction time
- AccuSpringâ„¢ Design for stable temperature control and increased cabin comfort
- Exclusive BLVTâ„¢ Valve Technology minimizes thermal shock to cooling system components
- Heavy gauge stainless steel components offer increased reliability and long-lasting durability
UltraStatâ„¢ Thermostats are the toughest thermostats on the market. All heavy gauge stainless steel construction provides long-life durability, as well as complete corrosion resitance. Exclusive BLVTâ„¢ Valve technology minimizes thermal shock to cooling system components.
Atributes:
| Flange Thickness | 1.27 |
| Color | Silver |
| Outlet Outside Diameter | 36.50 mm |
| Material | Stainless Steel |
| 9812 | 40.13 |
| Temperature | 88.89 |
| 9812 | 1.58 |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Outlet Outside Diameter | 1.44 in |
| 10522 | No |
| Outlet Inside Diameter | 1.46 in |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13 |
| 1146 | 41.40 |
| 3599 | 0 |
| Valve Outside Diameter | 20.32 mm |
| 9852 | 1 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Depth | 2.29 |
| 9943 | Yes |
| Valve Outside Diameter | 0.80 in |
| 1146 | 1.63 |
| Bypass Diameter | 35.05 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Outlet Inside Diameter | 37.08 mm |
| Design | OEM |
| Height | 59.18 |
| Grade Type | OEM |
| Depth | 58.17 |
| Bypass Diameter | 1.38 |
| Type | UltraStat |
| 9844 | 1 |
| Number of Seals | 0 |
| 9907 | 0.04 |
| Seal Material | N/A |
| 9907 | 1.02 |
| Includes Installation Tool | No |
| 868 | No |
| 2010 | Yes |
| Temperature | 192.0 |
| Height | 2.33 |
| 1149 | No |
| Sealing Flange Outside Diameter | 54.10 |
| Gasket Or Seal Included | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Contour | 1995 to 2000 |
| Ford | Escape | 2001 to 2007 |
| Ford | Fusion | 2006 to 2012 |
| Ford | Mustang | 1996 to 2001 |
| Ford | Mystique | 2000 to 2000 |
| Ford | Taurus | 2001 to 2005 |
| Jaguar | S-Type | 2000 to 2008 |
| Lincoln | Continental | 1995 to 2002 |
| Lincoln | LS | 2000 to 2005 |
| Lincoln | Zephyr | 2006 to 2006 |
| Mazda | 6 | 2003 to 2008 |
| Mazda | MPV | 2000 to 2006 |
| Mazda | Tribute | 2001 to 2011 |
| Mercury | Cougar | 1999 to 2002 |
| Mercury | Marauder | 2003 to 2004 |
| Mercury | Mariner | 2005 to 2011 |
| Mercury | Milan | 2006 to 2011 |
| Mercury | Mystique | 1998 to 2000 |
| Mercury | Sable | 1996 to 2005 |


Reviews
There are no reviews yet.