Features:
- 100% tested and calibrated
- High grade stainless steel and copper construction
- Original equipment design for worry-free direct fit replacement
- Consistent and precise response to cooling system needs
- Meets or exceeds OEM standards
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Outlet Inside Diameter | 1.46 in |
| Outlet Outside Diameter | 1.72 in |
| Outlet Outside Diameter | 43.688 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material | Copper |
| Seal Material | N/A |
| Grade Type | OEM |
| Height | 59.94 |
| Number of Seals | 0 |
| Height | 2.36 |
| Color | Silver |
| Color | Brass |
| Bypass Diameter | 1.38 |
| Bypass Diameter | 35.05 |
| Flange Thickness | 0.05 |
| Flange Thickness | 1.27 |
| Design | OEM |
| Type | Standard |
| 1149 | No |
| 2010 | Yes |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| 9812 | 1.58 |
| 9812 | 40.13 |
| 9844 | 1 |
| 9852 | 1 |
| 9907 | 0.06 |
| 9907 | 1.52 |
| 9943 | Yes |
| Depth | 39.12 |
| Depth | 1.54 |
| Temperature | 180.0 |
| Temperature | 82.22 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 60.71 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.39 |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| 1146 | 41.91 |
| 1146 | 1.65 |
| Includes Installation Tool | No |
| 10522 | No |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | Yes |
| Valve Outside Diameter | 0.80 in |
| Valve Outside Diameter | 20.32 mm |
| Outlet Inside Diameter | 37.084 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Bronco | 2021 to 2023 |
| Ford | C-Max | 2013 to 2018 |
| Ford | Edge | 2015 to 2023 |
| Ford | Escape | 2020 to 2024 |
| Ford | Expedition | 2015 to 2022 |
| Ford | Explorer | 2020 to 2024 |
| Ford | F-150 | 2011 to 2023 |
| Ford | Fusion | 2013 to 2020 |
| Ford | Lobo | 2011 to 2015 |
| Ford | Maverick | 2023 to 2024 |
| Ford | Mustang | 2011 to 2024 |
| Ford | Police Interceptor Utility | 2020 to 2023 |
| Ford | Police Responder Hybrid | 2019 to 2020 |
| Ford | SSV Plug-In Hybrid | 2019 to 2020 |
| Ford | Transit-150 | 2015 to 2023 |
| Ford | Transit-250 | 2015 to 2023 |
| Ford | Transit-350 HD | 2015 to 2023 |
| Ford | Transit-350 | 2015 to 2023 |
| Ford | Transit | 2015 to 2015 |
| Lincoln | Aviator | 2020 to 2024 |
| Lincoln | Continental | 2017 to 2020 |
| Lincoln | Corsair | 2021 to 2024 |
| Lincoln | MKX | 2016 to 2018 |
| Lincoln | MKZ | 2013 to 2020 |
| Lincoln | Nautilus | 2019 to 2023 |
| Lincoln | Navigator | 2015 to 2022 |

Reviews
There are no reviews yet.