Features:
- 100% tested and calibrated
- Manufactured with the highest quality materials from an OE supplier.
- Meets or exceeds OEM standards
- Exclusive, patented design
- Locking technology prevents costly engine damage
Manufactured with OEM quality materials and safety standards by an OE Supplier. Stands up to even the most demanding automotive cooling systems. Manufactured with OEM specifications and processes. Copper case and wax compound assures rapid response to temperature changes in the coolant. Offset design, air relief valve, and OEM style seals included where applicable
Atributes:
| Material | Steel |
| Depth | 1.39 |
| Depth | 35.31 |
| Temperature | 90.56 |
| Bolt Hole Quantity | 0 |
| Temperature | 195.0 |
| Outlet Inside Diameter | 1.04 in |
| Outlet Inside Diameter | 26.42 mm |
| Valve Outside Diameter | 1.18 in |
| Includes Installation Tool | No |
| Valve Outside Diameter | 29.97 mm |
| Type | Fail-Safe |
| 10522 | Yes |
| 1146 | 1.52 |
| 1146 | 38.61 |
| 1149 | No |
| 2010 | Yes |
| 3599 | 0 |
| 868 | No |
| 8930 | Rubber |
| 9812 | 0.65 |
| 9812 | 16.52 |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Material | Copper |
| Jiggle Pin Weep Hole Included | No |
| Number of Seals | 1 |
| Design | OEM |
| 9844 | 1 |
| 9852 | 0 |
| 9907 | 0.06 |
| 9907 | 1.52 |
| 9943 | No |
| Color | Silver |
| Seal Material | Rubber |
| Outlet Outside Diameter | 43.43 mm |
| Outlet Outside Diameter | 1.71 in |
| Color | Brass |
| Color | Gold |
| Grade Type | OEM |
| Bypass Diameter | 27.68 |
| Bypass Diameter | 1.09 |
| Flange Thickness | 0.06 |
| Flange Thickness | 1.52 |
| Seal Type | O-Ring |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.12 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 53.85 |
| Height | 2.17 |
| Height | 55.12 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| American Motors | Concord | 1980 to 1982 |
| American Motors | Eagle | 1981 to 1983 |
| American Motors | Gremlin | 1977 to 1977 |
| American Motors | Spirit | 1979 to 1982 |
| Cadillac | Escalade | 1999 to 2000 |
| Chevrolet | Astro | 1996 to 2005 |
| Chevrolet | Blazer | 1996 to 2005 |
| Chevrolet | C1500 Suburban | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | C1500 | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | C3500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | Cargo Van | 2000 to 2004 |
| Chevrolet | Express 1500 | 1996 to 2014 |
| Chevrolet | Express 2500 | 1996 to 2006 |
| Chevrolet | Express 3500 | 1996 to 2002 |
| Chevrolet | Express Cargo | 2010 to 2014 |
| Chevrolet | G30 | 2001 to 2002 |
| Chevrolet | K1500 Suburban | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | K1500 | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | K3500 | 1996 to 2000 |
| Chevrolet | P30 | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | S10 | 1996 to 2004 |
| Chevrolet | Silverado 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 1500 | 1999 to 2013 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2001 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado | 1996 to 1999 |
| Chevrolet | Sonora | 2000 to 2000 |
| Chevrolet | Tahoe | 1996 to 2000 |
| Ford | Ranger | 1983 to 1987 |
| Ford | Thunderbird | 1994 to 1997 |
| GMC | C1500 Suburban | 1996 to 1999 |
| GMC | C1500 | 1996 to 1999 |
| GMC | C2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| GMC | C2500 | 1996 to 2000 |
| GMC | C3500 | 1996 to 2000 |
| GMC | Jimmy | 1996 to 2005 |
| GMC | K1500 Suburban | 1996 to 1999 |
| GMC | K1500 | 1996 to 1999 |
| GMC | K2500 Suburban | 1996 to 1999 |
| GMC | K2500 | 1996 to 2000 |
| GMC | K3500 | 1996 to 2000 |
| GMC | P3500 | 1996 to 1999 |
| GMC | Safari | 1996 to 2005 |
| GMC | Savana 1500 | 1996 to 2014 |
| GMC | Savana 2500 | 1996 to 2005 |
| GMC | Savana 3500 | 1996 to 2002 |
| GMC | Sierra 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 1500 | 1999 to 2013 |
| GMC | Sonoma | 1996 to 2004 |
| GMC | Yukon | 1996 to 2000 |
| Isuzu | Hombre | 1997 to 2000 |
| Isuzu | I-Mark | 1982 to 1984 |
| Jaguar | Vanden Plas | 1985 to 1987 |
| Jaguar | XJ6 | 1978 to 1987 |
| Jaguar | XKE | 1971 to 1974 |
| Jeep | CJ5 | 1980 to 1983 |
| Jeep | CJ7 | 1980 to 1983 |
| Jeep | Scrambler | 1981 to 1983 |
| Lincoln | Town Car | 1991 to 2002 |
| Oldsmobile | Bravada | 1996 to 2001 |
| Pontiac | Firebird | 1980 to 1981 |
| Pontiac | Sunbird | 1978 to 1978 |
| Saab | 9000 | 1986 to 1995 |
| Saab | 900 | 1979 to 1995 |
| Saab | 99 | 1977 to 1980 |
| Volkswagen | Jetta | 2005 to 2006 |
| Workhorse | FasTrack FT1061 | 2002 to 2004 |
| Workhorse | FasTrack FT1260 | 2000 to 2001 |
| Workhorse | FasTrack FT1261 | 2002 to 2004 |
| Workhorse | FasTrack FT1460 | 2000 to 2002 |
| Workhorse | FasTrack FT1461 | 2002 to 2004 |
| Workhorse | FasTrack FT1600 | 2000 to 2001 |
| Workhorse | FasTrack FT1601 | 2002 to 2004 |
| Workhorse | FasTrack FT1800 | 2000 to 2001 |
| Workhorse | FasTrack FT1801 | 2002 to 2004 |
| Workhorse | FasTrack FT1802 | 2002 to 2003 |
| Workhorse | FasTrack FT931 | 2002 to 2003 |
| Workhorse | P30 | 2000 to 2004 |


Reviews
There are no reviews yet.