Features:
- Meets or exceeds all OEM standards
- High quality materials used for increased strength and durability
- Adhesive backed gaskets reduce installation time and ensure proper alignment
Gaskets are made from high quality materials suitable for resistance to high temperatures and engine coolant to maintain a good seal. On adhesive backed gaskets, the backing reduces installation time by ensuring proper alignment and ease of installation. Thermostat seals are precision designed and made from high quality rubber products ensuring an accurate fit and durability for a long lasting seal.
Atributes:
| Inside Diameter | 1.89 in |
| Thickness | 0.13 in |
| Outside Diameter | 1.89 in |
| Inside Diameter | 48.01 |
| Inside Diameter | 1.89 |
| Outside Diameter | 1.89 |
| Thickness | 3.35 |
| Thickness | 0.132 |
| Outside Diameter | 48.01 |
| Type | Thermostat Seal |
| Style | Square Cut |
| Number Of Bolt Holes | 0 |
| Material | Rubber |
| Material | Rubber |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Mustang II | 1974 to 1978 |
| Ford | Mustang | 1979 to 1979 |
| Ford | Pinto | 1975 to 1979 |
| Mercury | Bobcat | 1975 to 1979 |
| Mercury | Capri | 1973 to 1979 |

Reviews
There are no reviews yet.