FEL-ES72170 Engine Cylinder Head Bolt Set
FEL-PRO ES 72170 Engine Cylinder Head Bolt Set for Chevrolet S10
Features:
- Avoid risk associated with re-use of T-T-Y (torque to yield) head bolts
- Meets or exceeds all original equipment specifications
- Application specific design to ensure a perfect fit
- Validated for fit, form and function
- Unsurpassed quality you can trust
Fel-Pro® gaskets are specifically designed for the repair environment to deliver a reliable seal on even the most troublesome applications. Designed for imperfect sealing surfaces and manufactured with proprietary materials, you can count on Fel-Pro for innovative sealing solutions for the real-world repair environment.
Attributes:
| Grade Type | Premium |
| Bolt Critical Length | 122.5mm (Bolt 1); 94mm (Bolt 2) |
| Bolt Diameter | 11mm (Bolt 1); 11mm (Bolt 2) |
| Bolt Head Size | 15mm (Bolt 1); 15mm (Bolt 2) |
| Bolt Thread Length | 52.5mm (Bolt 1); 60mm (Bolt 2) |
| Bolt Thread Pitch | 1.50 (Bolt 1); 1.50 (Bolt 2) |
| 4081 | No |
| Part Design or Feature or Use | Replacement recommended |
| Head Drive Type | Hex |
| Thread Diameter | 11 |
| Thread Diameter | 11 |
| Reusable | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | 1998 to 2003 | |
| GMC | 1998 to 2003 | |
| Isuzu | 1998 to 2000 | |
| Pontiac | 1998 to 2002 |
Reviews
There are no reviews yet.