Bosch BOS-15493
Features:
- Seared protection tube due to 100% functional quality test
- Advanced Wideband sensing element for exact air/fuel measurement
- Recommend to use OTC 6500 Flexihead O2 Sensor Wrench
- True Direct-fit OE connectors and harness
- Robust sensor design increases sensor longevity
Bosch is the world’s leading supplier and original equipment manufacturer of Oxygen Sensors. Bosch invented the automotive oxygen sensor and leads the way in sensor technology and innovation. From overall sensor design to the critical ceramic element, Bosch is known worldwide for quality and performance.
Attributes:
| Oxygen Sensor Type | Wide band |
| Terminal Type | Blade |
| Connector Gender: | Male |
| Terminal Gender: | Male |
| Mounting Bracket Included | No |
| Wire Quantity | 5 |
| Connector Shape: | Rectangle |
| Thread Diameter | 18 |
| Wiring Harness Length | 18.22834646 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | Regular |
| Wiring Harness Included | Yes |
| Thread Size | 18 |
| Terminal Quantity | 6 |
| Sensor Type | Heated |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Overall Length | 21.6 in |
| Mounting Type | Threaded |
| Length (Sealing Surface To End Of Connector) | 20.3937007874016 in |
| Housing Material | Metal |
| Hex Size (Oxygen Sensor) | 22 mm |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.299829 lb |
| Automotive Color / Finish | Steel |
| 1792 | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.