Bosch BOS-15558
Features:
- True Direct-fit OE connectors and harness
- Advanced Wideband sensing element for exact air/fuel measurement
- Robust sensor design increases sensor longevity
- Recommend to use OTC 6500 Flexihead O2 Sensor Wrench
- Seared protection tube due to 100% functional quality test
Bosch is the world’s leading supplier and original equipment manufacturer of Oxygen Sensors. Bosch invented the automotive oxygen sensor and leads the way in sensor technology and innovation. From overall sensor design to the critical ceramic element, Bosch is known worldwide for quality and performance.
Attributes:
| Length (Sealing Surface To End Of Connector) | 15.748031496063 in |
| 1792 | Yes |
| Automotive Color / Finish | Steel |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.286601 lb |
| Hex Size (Oxygen Sensor) | 22 mm |
| Housing Material | Metal |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 16.9 in |
| Oxygen Sensor Type | Wide band |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Quantity | 4 |
| Thread Size | 18 |
| Wiring Harness Included | Yes |
| Terminal Type | Blade |
| Connector Gender: | Male |
| Terminal Gender: | Male |
| Mounting Bracket Included | No |
| Wire Quantity | 4 |
| Connector Shape: | Rectangle |
| Thread Diameter | 18 |
| Wiring Harness Length | 13.50393701 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | Regular |
Reviews
There are no reviews yet.