Bosch BOS-KS02005009
Features:
- Genuine unit.
- Bosch Hydraulic Power Steering (HPS) gears are supplied with the latest design improvement like in the OEM.
- Direct replacement for the original Bosch gear, formerly branded as ZFLS (ZF Lenksysteme)
- Bosch hydraulic gears ensure a perfect compatibility with the original steering system ensuring a perfect performance.
Steering gear, hydraulic (HPS)
Attributes:
| 6517 | Male |
| 6513 | 1 |
| 6511 | 1225 |
| 6510 | No |
| Prop 65 Chemical 1 | N |
| Product Length | 35.826772 in |
| Grade Type | Regular |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Type | Hydraulic |
| Product Width | 5.905512 in |
| New Or Remanufactured | Remanufactured |
| Product Height | 9.84252 in |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| 9182 | No |
| 6518 | Female |
Reviews
There are no reviews yet.