Dorman DOR-090-022 Pipe Plug C.S. Hex 1/2-14 Npt X 9/16 In.
Features:
- Ideal solution – this plug is a reliable replacement for an original part that is missing or has failed due to fatigue
- Direct replacement – this engine cylinder head plug matches the fit and function of the factory part on specified years, makes and models
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure reliable performance and long service life
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
This engine cylinder head plug is designed to match the fit and function of the original part on specified vehicles. Made of quality materials, it is engineered for reliable performance.
Attributes:
| Package Contents | 5 Pipe Plugs |
| Material | Steel |
| Hex Size | 3/8 in |
| Hex Size | 1/2 in |
| Hex Size | 5/8 in |
| Hex Size | 3/4 in |
| Hex Size | 1 in |
| Open End Diameter (in) | 0.832 in |
| Closed End Diameter | 0.418 in |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Nissan | 240SX | 1989 to 1990 |
| Nissan | 300ZX | 1990 to 1996 |
| Nissan | Axxess | 1990 to 1990 |
| Nissan | D21 | 1990 to 1994 |
| Nissan | Pickup | 1995 to 1997 |
| Nissan | Stanza | 1990 to 1992 |
| Toyota | Land Cruiser | 1973 to 1992 |
| Toyota | Tercel | 1980 to 1988 |
Reviews
There are no reviews yet.