Dorman DOR-419-5011 Engine Idler Pulley
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Inside Diameter | 28 |
| Color | Black |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width | 22 |
| Outside Diameter | 52 |
| Grooves | M6 -1.0 |
| Grade Type | OEM |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Material | Aluminum |
| Pulley Bearing Width (mm) | 52 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 52 mm |
| Pulley Width (mm) | 85 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Accessory Drive Belt Idler Pulley |
| Mounting Hole Diameter | 28 |
| Belt Type | Serpentine |
| Material Thickness | 5 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to |
Reviews
There are no reviews yet.