Dorman DOR-419-520 Drive Belt Idler Pulley
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Material | Plastic |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Width (mm) | 12.5 mm |
| Grooves | 30 |
| Pulley Diameter (mm) | 63 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12.5 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Mounting Hardware Included | No |
| 212 | Smooth |
| 1117 | Yes |
| 1565 | No |
| 191 | 0.662 |
| Material Thickness | 0.6 in |
| 9828 | 0.203 |
| 9425 | 0.662 |
| 9206 | 15 |
| 9203 | 0.435 |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 2.4 |
| Width | 2.5 |
| Outside Diameter | 2.56 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Bolt Diameter | 0.203 |
| Mounting Hole Diameter | 0.65 |
| Bolt Head Type | Hex |
| Pulley 1 Flanged | Yes |
| Grade Type | OEM |
| Number Of Pulleys | 1 |
| Contact Surface | Cogged |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Edge | 2019 to 2021 |
| Ford | Escape | 2020 to 2021 |
| Ford | Explorer | 2020 to 2021 |
| Ford | Ranger | 2019 to 2021 |
| Ford | Transit Connect | 2018 to 2020 |
| Lincoln | Corsair | 2020 to 2021 |
| Lincoln | Nautilus | 2019 to 2021 |
Reviews
There are no reviews yet.