Dorman DOR-419-521 Drive Belt Idler Pulley
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Width (mm) | 23 mm |
| Pulley 1 Flanged | Yes |
| Grade Type | OEM |
| Number Of Pulleys | 2 |
| 1117 | Yes |
| 1565 | No |
| 9425 | 28 |
| 9828 | 2.4 |
| Material Thickness | 2.7 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Accessory Drive Belt Idler Pulley |
| Package Contents | 1 Screw |
| Package Contents | 1 Washer |
| Contact Surface | 63.5 mm |
| Grooves | 5 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Bolt Diameter | 0.125 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Bolt Head Type | Round-Head |
| Pulley Diameter (mm) | 90 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 40 mm |
| 191 | 2.4 |
| 212 | V-Belt |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Instruction Manual |
| Mounting Hole Diameter | 15 |
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 15 |
| Width | 17.5 |
| Outside Diameter | 80 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | F-150 | 2014 to 2016 |
| Ford | Lobo | 2014 to 2016 |
Reviews
There are no reviews yet.