Dorman DOR-419-597 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Width (mm) | 25 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 22.5 |
| Width | 24 |
| Grooves | 1 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Width (mm) | 15 mm |
| Belt Type | V-Belt |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Diameter (mm) | 65 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 200 | 2011 to 2014 |
| Chrysler | Cirrus | 2007 to 2010 |
| Chrysler | Sebring | 2007 to 2010 |
| Dodge | Avenger | 2008 to 2014 |
| Dodge | Caliber | 2008 to 2012 |
| Dodge | Journey | 2009 to 2020 |
| Jeep | Compass | 2007 to 2017 |
| Jeep | Patriot | 2007 to 2017 |
Reviews
There are no reviews yet.