Dorman DOR-419-598 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Belt Type | V-Belt |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | 1 |
| Width | 24 |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Width (mm) | 25 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 70 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 10 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 200 | 2011 to 2014 |
| Chrysler | Cirrus | 2007 to 2010 |
| Chrysler | Sebring | 2007 to 2010 |
| Dodge | Avenger | 2008 to 2014 |
| Dodge | Caliber | 2007 to 2012 |
| Dodge | Journey | 2009 to 2020 |
| Jeep | Compass | 2007 to 2017 |
| Jeep | Patriot | 2007 to 2017 |
| Mitsubishi | Lancer | 2009 to 2015 |
| Mitsubishi | Outlander Sport | 2011 to 2011 |
| Mitsubishi | Outlander | 2009 to 2013 |
| Mitsubishi | RVR | 2011 to 2014 |
| Suzuki | Grand Vitara | 2009 to 2013 |
| Suzuki | Kizashi | 2010 to 2013 |
| Suzuki | SX4 | 2010 to 2013 |
Reviews
There are no reviews yet.