Dorman DOR-419-609 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Width | 20 |
| Grooves | 0 |
| Material | Polyamide |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 90 mm |
| Pulley Width (mm) | 27 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Chevrolet | C1500 | 1990 to 1991 |
| Chevrolet | C2500 | 1991 to 1991 |
| Chevrolet | C3500 | 1990 to 1991 |
| Chevrolet | K2500 | 1991 to 1991 |
| Chevrolet | K3500 | 1990 to 1991 |
| Chrysler | Sebring | 2001 to 2002 |
| Dodge | Stratus | 2001 to 2002 |
| GMC | C2500 | 1991 to 1991 |
| GMC | C3500 | 1990 to 1991 |
| GMC | K2500 | 1991 to 1991 |
| GMC | K3500 | 1990 to 1991 |
| Hyundai | Accent | 2013 to 2021 |
| Hyundai | Creta | 2017 to 2020 |
| Hyundai | Elantra GT | 2018 to 2020 |
| Hyundai | Elantra | 2017 to 2020 |
| Hyundai | Kona | 2018 to 2021 |
| Hyundai | Sonata | 2015 to 2019 |
| Hyundai | Tucson | 2017 to 2018 |
| Hyundai | Veloster | 2012 to 2021 |
| Kia | Forte Koup | 2014 to 2017 |
| Kia | Forte5 | 2014 to 2021 |
| Kia | Forte | 2019 to 2021 |
| Kia | Optima | 2016 to 2020 |
| Kia | Rio | 2012 to 2019 |
| Kia | Soul | 2010 to 2021 |
Reviews
There are no reviews yet.