Dorman DOR-419-626 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 10 |
| Width | 12 |
| Grooves | 4 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Pulley Width (mm) | 22.5 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 86 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Nissan | Altima | 1998 to 2001 |
Reviews
There are no reviews yet.