Dorman DOR-419-627 Idler Pulley (With Bracket)
Features:
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Belt Type | Serpentine |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 14.3 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 75 mm |
| Pulley Width (mm) | 22.3 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 19.5 |
| Width | 15 |
| Grooves | 4 |
| Package Contents | Bracket |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Geo | Metro | 1989 to 1994 |
| Toyota | 4Runner | 1996 to 2000 |
| Toyota | Celica | 1990 to 1997 |
| Toyota | Corolla | 1989 to 1997 |
| Toyota | MR2 | 1991 to 1991 |
| Toyota | Supra | 1989 to 1993 |
| Toyota | T100 | 1994 to 1998 |
| Toyota | Tacoma | 1995 to 2004 |
| Toyota | Tercel | 1991 to 1994 |
Reviews
There are no reviews yet.