Dorman DOR-419-628 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Material Thickness | 2.3 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Width (mm) | 14 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 76 mm |
| Pulley Width (mm) | 32.2 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | OEM |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | 0 |
| Outside Diameter | 76 |
| Width | 28 |
| Inside Diameter | 45 |
| Color | Black |
| Material | Steel |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Acura | MDX | 2003 to 2013 |
| Acura | RL | 2003 to 2012 |
| Acura | TL | 2004 to 2008 |
| Acura | ZDX | 2010 to 2013 |
| Audi | A4 Quattro | 2005 to 2014 |
| Audi | A4 | 2005 to 2008 |
| Audi | A5 Quattro | 2008 to 2014 |
| Audi | A5 | 2008 to 2016 |
| Audi | A6 Quattro | 2005 to 2017 |
| Audi | A6 | 2005 to 2016 |
| Audi | A7 Quattro | 2012 to 2017 |
| Audi | A7 | 2016 to 2016 |
| Audi | A8 Quattro | 2012 to 2017 |
| Audi | Q5 | 2009 to 2017 |
| Audi | Q7 | 2011 to 2017 |
| BMW | 525i | 2004 to 2005 |
| BMW | 530i | 2004 to 2005 |
| BMW | X3 | 2004 to 2005 |
| Buick | Lucerne | 2009 to 2011 |
| Buick | Rainier | 2004 to 2007 |
| Buick | Terraza | 2006 to 2007 |
| Chevrolet | Express 2500 | 2014 to 2016 |
| Chevrolet | Express 3500 | 2014 to 2016 |
| Chevrolet | Impala | 2006 to 2011 |
| Chevrolet | Malibu | 2006 to 2010 |
| Chevrolet | Monte Carlo | 2006 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD | 2014 to 2021 |
| Chevrolet | Silverado 3500 HD | 2014 to 2021 |
| Chevrolet | Trailblazer EXT | 2002 to 2006 |
| Chevrolet | Trailblazer | 2002 to 2008 |
| Chevrolet | Uplander | 2006 to 2008 |
| Chrysler | Pacifica | 2005 to 2008 |
| Ford | Fusion | 2006 to 2009 |
| GMC | Envoy XL | 2002 to 2006 |
| GMC | Envoy XUV | 2004 to 2005 |
| GMC | Envoy | 2002 to 2008 |
| GMC | Savana 2500 | 2014 to 2016 |
| GMC | Savana 3500 | 2014 to 2016 |
| GMC | Sierra 2500 HD | 2014 to 2021 |
| GMC | Sierra 3500 HD | 2014 to 2021 |
| Honda | Accord Crosstour | 2011 to 2011 |
| Honda | Accord | 2003 to 2012 |
| Honda | Crosstour | 2012 to 2012 |
| Honda | Odyssey | 2005 to 2017 |
| Honda | Pilot | 2005 to 2015 |
| Honda | Ridgeline | 2006 to 2014 |
| Lincoln | Zephyr | 2006 to 2006 |
| Mercury | Milan | 2006 to 2009 |
| Oldsmobile | Bravada | 2002 to 2004 |
| Pontiac | G6 | 2006 to 2010 |
| Pontiac | Montana | 2006 to 2006 |
| Saturn | Aura | 2007 to 2008 |
| Saturn | Relay | 2006 to 2007 |
| Saturn | Vue | 2009 to 2010 |
Reviews
There are no reviews yet.