Dorman DOR-419-630 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Width | 20 |
| Inside Diameter | 17 |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 70 mm |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Pulley Width (mm) | 28.5 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Material | Steel |
| Belt Type | Serpentine |
| Grooves | 0 |
| Color | Black |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| BMW | 540i | 1998 to 2003 |
| BMW | 740i | 1998 to 2001 |
| BMW | 740iL | 1998 to 2001 |
| Land Rover | Range Rover Sport | 2006 to 2009 |
| Land Rover | Range Rover | 2006 to 2009 |
| Suzuki | Forenza | 2004 to 2008 |
| Suzuki | Reno | 2005 to 2008 |
Reviews
There are no reviews yet.