Dorman DOR-419-638 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Material | Steel |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 0 |
| Grooves | 0 |
| Width | 18.1 |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Width (mm) | 18.1 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 62.94 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Cadillac | CTS | 2004 to 2007 |
| Chevrolet | Corvette | 2005 to 2008 |
| Pontiac | GTO | 2004 to 2006 |
| Pontiac | Solstice | 2006 to 2008 |
Reviews
There are no reviews yet.