Dorman DOR-419-644 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | M6 -1.0 |
| Width | 20 |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 132.5 mm |
| Pulley Width (mm) | 29.5 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Belt Type | Serpentine |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Chevrolet | Camaro | 1988 to 1992 |
| Chevrolet | Caprice | 1988 to 1990 |
| Chrysler | Grand Voyager | 2000 to 2000 |
| Chrysler | Imperial | 1990 to 1993 |
| Chrysler | New Yorker | 1990 to 1993 |
| Chrysler | Town & Country | 1990 to 2000 |
| Chrysler | Voyager | 2000 to 2000 |
| Dodge | Caravan | 1990 to 2000 |
| Dodge | Dynasty | 1990 to 1993 |
| Dodge | Grand Caravan | 1990 to 2000 |
| Ford | Bronco | 1987 to 1996 |
| Ford | Club Wagon | 1995 to 1996 |
| Ford | E-150 Econoline Club Wagon | 1987 to 1996 |
| Ford | E-150 Econoline | 1987 to 1996 |
| Ford | E-250 Econoline Club Wagon | 1987 to 1991 |
| Ford | E-250 Econoline | 1987 to 1996 |
| Ford | E-350 Econoline Club Wagon | 1987 to 1996 |
| Ford | E-350 Econoline | 1987 to 1996 |
| Ford | F-150 | 1987 to 1996 |
| Ford | F-250 HD | 1997 to 1997 |
| Ford | F-250 | 1987 to 1997 |
| Ford | F-350 | 1987 to 1997 |
| Ford | Mustang | 1994 to 2004 |
| Ford | Ranger | 1990 to 1997 |
| Ford | Sable | 1994 to 1995 |
| Ford | Taurus | 1988 to 1995 |
| Ford | Thunderbird | 1989 to 1997 |
| Jeep | Liberty | 2002 to 2005 |
| Jeep | Wrangler | 2003 to 2006 |
| Mazda | B2300 | 1994 to 1997 |
| Mazda | MPV | 2000 to 2001 |
| Mazda | Tribute | 2001 to 2004 |
| Mercury | Cougar | 1989 to 1997 |
| Mercury | Sable | 1988 to 1995 |
| Plymouth | Grand Voyager | 1990 to 2000 |
| Plymouth | Voyager | 1991 to 2000 |
| Pontiac | Firebird | 1988 to 1992 |
Reviews
There are no reviews yet.