Dorman DOR-419-646 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 83 mm |
| Pulley Width (mm) | 26.3 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | 0 |
| Width | 20 |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Buick | Century | 1989 to 1991 |
| Buick | Skylark | 1989 to 1991 |
| Chevrolet | Cavalier | 1998 to 2002 |
| Chevrolet | Lumina | 1991 to 1997 |
| Chevrolet | Monte Carlo | 1995 to 1997 |
| Ford | Probe | 1990 to 1992 |
| Ford | Taurus | 1993 to 1993 |
| Hyundai | Santa Fe | 2001 to 2007 |
| Hyundai | Sonata | 1999 to 2005 |
| Hyundai | Tiburon | 2003 to 2008 |
| Hyundai | Tucson | 2005 to 2009 |
| Hyundai | XG300 | 2001 to 2001 |
| Hyundai | XG350 | 2002 to 2005 |
| Kia | Magentis | 2002 to 2006 |
| Kia | Optima | 2001 to 2006 |
| Kia | Sportage | 2005 to 2010 |
| Mercury | Sable | 1993 to 1993 |
| Oldsmobile | Cutlass Calais | 1989 to 1991 |
| Oldsmobile | Cutlass Ciera | 1989 to 1991 |
| Oldsmobile | Cutlass Cruiser | 1989 to 1991 |
| Oldsmobile | Cutlass Supreme | 1991 to 1996 |
| Pontiac | Grand Prix | 1991 to 1996 |
| Pontiac | Sunfire | 1998 to 2002 |
Reviews
There are no reviews yet.