Dorman DOR-419-659 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 17 |
| Width | 16 |
| Grooves | 0 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Pulley Diameter (mm) | 84 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Width (mm) | 23 mm |
| Material | Steel |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Mercury | Villager | 1993 to 2002 |
| Nissan | Quest | 1999 to 2002 |
Reviews
There are no reviews yet.