Dorman DOR-419-660 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Width (mm) | 30 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 90 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 25.7 mm |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Inside Diameter | 10 |
| Belt Type | Serpentine |
| Color | Black |
| Grooves | 0 |
| Width | 20 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Material | Steel |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Mitsubishi | Eclipse | 2006 to 2012 |
| Mitsubishi | Galant | 2004 to 2012 |
| Mitsubishi | Lancer | 2003 to 2006 |
| Mitsubishi | Montero Sport | 2008 to 2011 |
| Mitsubishi | Montero | 2000 to 2017 |
| Mitsubishi | Outlander | 2003 to 2006 |
| Nissan | Frontier | 2005 to 2019 |
Reviews
There are no reviews yet.