Dorman DOR-419-666 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Mounting Hardware Included | No |
| Material Thickness | 2.3 mm |
| Pulley Width (mm) | 26.3 mm |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 19 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 78 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 17 |
| Width | 26 |
| Outside Diameter | 78 |
| Grooves | 0 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Belt Type | Serpentine |
| Grade Type | OEM |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Seat | Alhambra | 2002 to 2007 |
| Seat | Altea XL | 2008 to 2015 |
| Seat | Altea | 2005 to 2006 |
| Seat | Cordoba | 2001 to 2002 |
| Seat | Ibiza | 2001 to 2008 |
| Seat | Leon | 2001 to 2010 |
| Volkswagen | Beetle Cabrio | 2010 to 2010 |
| Volkswagen | Beetle | 1998 to 2010 |
| Volkswagen | Bora | 2005 to 2005 |
| Volkswagen | Cabrio | 1995 to 2002 |
| Volkswagen | Corsar | 1984 to 1988 |
| Volkswagen | Derby | 1995 to 2002 |
| Volkswagen | EuroVan | 1992 to 2003 |
| Volkswagen | Golf | 1985 to 2006 |
| Volkswagen | Jetta | 1991 to 2006 |
| Volkswagen | Panel | 1995 to 2001 |
| Volkswagen | Passat | 1990 to 1996 |
| Volkswagen | Quantum | 1982 to 1985 |
| Volkswagen | Sharan | 2002 to 2008 |
| Volkswagen | Transporter | 1992 to 1994 |
Reviews
There are no reviews yet.