Dorman DOR-419-669 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Inside Diameter | 0.75 |
| Pulley Diameter (mm) | 62 mm |
| Grade Type | OEM |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Idler Pulley with tensioner |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Grooves | 4 |
| Outside Diameter | 62 |
| Width | 16 |
| Pulley Width (mm) | 25 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material Thickness | 10 mm |
| Material | Steel |
| Color | Black |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Audi | A4 Quattro | 1997 to 2001 |
| Audi | A4 | 1997 to 2001 |
| Volkswagen | Passat | 1997 to 2000 |
Reviews
There are no reviews yet.