Dorman DOR-419-692 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Package Contents | 1 Locking washer |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 40 mm |
| Pulley Width (mm) | 37 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Grade Type | OEM |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | 8 |
| Outside Diameter | 95 |
| Width | 29 |
| Inside Diameter | 17 |
| Material Thickness | 3.2 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 89 mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Package Contents | 1 Pulley |
| Package Contents | 1 Bolt |
| Package Contents | 1 Dust Shield |
| Package Contents | 1 Bore Insert |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Ford | E-350 Club Wagon | 2004 to 2005 |
| Ford | E-350 Super Duty | 2006 to 2010 |
| Ford | F-250 Super Duty | 2003 to 2007 |
| Ford | F-350 Super Duty | 2003 to 2007 |
Reviews
There are no reviews yet.