Dorman DOR-419-693 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Belt Type | Serpentine |
| Grooves | 0 |
| Outside Diameter | 80 |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Material Thickness | 3.1 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 80 mm |
| Pulley Width (mm) | 32 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | OEM |
| Width | 28.6 |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Subaru | Legacy | 2009 to 2014 |
| Subaru | Outback | 2009 to 2015 |
| Subaru | Tribeca | 2009 to 2014 |
Reviews
There are no reviews yet.