Dorman DOR-419-700 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Outside Diameter | 76 |
| Width | 31 |
| Inside Diameter | 17 |
| Pulley Diameter (mm) | 76 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Nut |
| Color | Black |
| Grade Type | OEM |
| Mounting Hole Diameter | 10 |
| Belt Type | Serpentine |
| Material | Steel |
| Pulley Width (mm) | 31 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Package Contents | 1 Bore Insert |
| Package Contents | 1 Dust Shield |
| Package Contents | 1 Bolt |
| Package Contents | 1 Pulley |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Material Thickness | 2 mm |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | 0 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Kia | Sedona | 2002 to 2005 |
Reviews
There are no reviews yet.