Dorman DOR-419-705 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Material Thickness | 2.2 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 65.3 mm |
| Pulley Width (mm) | 22 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Grade Type | OEM |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 3 |
| Grooves | 0 |
| Outside Diameter | 65.3 |
| Width | 22 |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Volkswagen | Golf | 2010 to 2014 |
| Volkswagen | Jetta | 2005 to 2010 |
| Volkswagen | Rabbit | 2006 to 2009 |
Reviews
There are no reviews yet.