Dorman DOR-419-707 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Width (mm) | 18.5 mm |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | 1 |
| Outside Diameter | 123.2 |
| Width | 11 |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Grade Type | OEM |
| Mounting Hardware Included | No |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Diameter (mm) | 93 mm |
| Material Thickness | 2.5 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 300M | 1999 to 2004 |
| Chrysler | Concorde | 1993 to 2004 |
| Chrysler | LHS | 1994 to 2001 |
| Chrysler | New Yorker | 1994 to 1996 |
| Chrysler | Prowler | 2001 to 2002 |
| Dodge | Intrepid | 1993 to 2004 |
| Eagle | Vision | 1993 to 1997 |
| Plymouth | Prowler | 1997 to 2001 |
Reviews
There are no reviews yet.