Dorman DOR-419-710 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Grooves | 0 |
| Outside Diameter | 80 |
| Width | 26 |
| Inside Diameter | 17 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Package Contents | 1 Idler Pulley Assembly |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
| Pulley Bearing Width (mm) | 38.5 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 80 mm |
| Material Thickness | 3.3 mm |
| Grade Type | OEM |
| Belt Type | Serpentine |
| Pulley Width (mm) | 26 mm |
| Color | Black |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Material | Plastic |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| BMW | 128i | 2009 to 2013 |
| BMW | 328i xDrive | 2009 to 2013 |
| BMW | 328i | 2009 to 2013 |
| BMW | 528i xDrive | 2009 to 2010 |
| BMW | 528i | 2009 to 2010 |
| BMW | X3 | 2009 to 2011 |
| BMW | X5 | 2009 to 2010 |
Reviews
There are no reviews yet.