Dorman DOR-419-712 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Pulley Width (mm) | 39.4 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 2 |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Mounting Hardware Included | No |
| Material Thickness | 3.5 mm |
| Grade Type | OEM |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grooves | 0 |
| Outside Diameter | 74 |
| Width | 39.5 |
| Inside Diameter | 17 |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Diameter (mm) | 74 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Ford | E-350 Club Wagon | 2003 to 2003 |
| Ford | E-350 Econoline Club Wagon | 2001 to 2002 |
Reviews
There are no reviews yet.