Dorman DOR-419-723 Idler Pulley (Pulley Only)
Features:
- Application specific – reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Direct replacement – this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance – fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations.
Attributes:
| Package Contents | 1 Dust Shield |
| Grooves | 0 |
| Material | Steel |
| Belt Type | Serpentine |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Grade Type | OEM |
| Outside Diameter | 75 |
| Color | Black |
| Package Contents | 1 Specialty Bolt |
| Material Thickness | 2 mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Inside Diameter | 12 |
| Width | 29 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Pulley Width (mm) | 34 mm |
| Pulley Diameter (mm) | 75 mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm |
| Pulley Bearing Quantity | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Nissan | Altima | 2007 to 2013 |
| Nissan | Maxima | 2009 to 2015 |
| Nissan | Murano | 2009 to 2014 |
| Nissan | Quest | 2011 to 2017 |
Reviews
There are no reviews yet.