Dorman DOR-541-665 Suspension Stabilizer Bar Link Kit
Features:
- Durable construction – manufactured to strict standards using sturdy, safe materials
- Reliable fit – precision-engineered to match the design and dimensions of original components
- Rigorously tested – thorough quality control measures ensure longevity
- Direct replacement – fits and performs like the original equipment on specific vehicles
This suspension stabilizer bar link kit is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original equipment on specific vehicles.
Attributes:
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Bushing Colour | Black |
| Bearing Material | Metal |
| Washers Included | No |
| Package Contents | 1 Sleeve |
| Spacer Included | No |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| End 1 Type | Male Threaded |
| Grade Type | Regular |
| Material | Steel |
| Package Contents | 1 Link |
| End 2 Type | Hex Head |
| End 1 Attachment Size | 3/8 in |
| Package Contents | 1 Nut |
| Bearings Included | Yes |
| Adjustable | No |
| Greaseable | Yes |
| Sleeve Included | No |
| Pre-greased | No |
| 9296 | Yes |
| 2385 | Yes |
| Weight | 0.59 lb |
| Bushings Included | No |
| End 1 Attachment Size | 1 in |
| End 1 Attachment Size | 3/4 in |
| Package Contents | 4 Bushings |
| Sleeve Length | 50.7 |
| Threaded End | No |
| Package Contents | 4 Washers |
| Link Material | Steel |
| Grease Fitting Included | Yes |
| End 1 Attachment Size | 5/8 in |
| Bushing Type | Rubber |
| Bushing Inside Diameter | 9 |
| Dust Boot Included | Yes |
| Length | 169 |
| Front or Rear Suspension | Rear |
| Finish | Coated |
| End 2 Attachment Size | 14 mm |
| End 1 Attachment Size | 1/2 in |
| Bolts Included | No |
| Bushing Outside Diameter | 30 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| American Motors | AMX | 1969 to 1969 |
| American Motors | Javelin | 1969 to 1969 |
| Dodge | B100 | 1979 to 1980 |
| Dodge | B1500 | 1995 to 1997 |
| Dodge | B150 | 1981 to 1994 |
| Dodge | B200 | 1979 to 1980 |
| Dodge | B2500 | 1995 to 1997 |
| Dodge | B250 | 1981 to 1994 |
| Dodge | B300 | 1979 to 1980 |
| Dodge | B3500 | 1995 to 1997 |
| Dodge | B350 | 1981 to 1994 |
| Ford | Fairlane | 1962 to 1970 |
| Ford | Falcon | 1966 to 1970 |
| Ford | Maverick | 1970 to 1976 |
| Ford | Mustang | 1968 to 1973 |
| Ford | Ranchero | 1966 to 1971 |
| Ford | Torino | 1968 to 1971 |
| Mercury | Comet | 1966 to 1976 |
| Mercury | Cougar | 1967 to 1973 |
| Mercury | Meteor | 1962 to 1963 |
| Mercury | Montego | 1968 to 1971 |
| Plymouth | PB100 | 1979 to 1980 |
| Plymouth | PB150 | 1981 to 1983 |
| Plymouth | PB200 | 1979 to 1980 |
| Plymouth | PB250 | 1981 to 1983 |
| Plymouth | PB300 | 1979 to 1980 |
| Plymouth | PB350 | 1981 to 1983 |
| Toyota | Corona | 1974 to 1978 |

Reviews
There are no reviews yet.