Dorman DOR-610-274 M12-1.50 Wheel Bolt – 21mm Hex, 21mm Thread Length
Features:
- Cost-effective solution – offers original equipment quality at a competitive price
- Quality tested – this part has undergone try-on and material testing to ensure a quality fit and long service life
- Durable construction – made of quality materials for safe, reliable service
- Ideal replacement – this wheel lug bolt is a direct replacement for the original hardware
This replacement wheel lug bolt matches the original equipment hard wear dimensions for a reliable fit. Made of quality materials to ensure safe installation of the wheel under all conditions.
Attributes:
| Seat Style | Conical Seat – 60 deg |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Material | Steel |
| Thread Diameter | 12 |
| Thread Size | M12-1.50 |
| Bolt Grade | Grade 8 |
| Hex Size | 21 mm |
| Length | 21.13 |
| Thread Type | Fine |
| Overall Length | 38.1 mm |
| Package Contents | 10 Lug Bolts |
| Thread Length | 17.58 |
| OE Replacement Or Custom Performance | OE Replacement |
| Color | Silver |
| SAE or Metric | Metric |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Mazda | 1200 | 1971 to 1971 |
| Mazda | 626 | 1979 to 1982 |
| Mazda | 808 | 1972 to 1977 |
| Mazda | GLC | 1977 to 1983 |
| Mazda | Mizer | 1976 to 1977 |
| Mazda | RX-2 | 1971 to 1974 |
| Mazda | RX-3 | 1972 to 1978 |
| Mazda | RX-4 | 1974 to 1978 |
| Mazda | RX-7 | 1979 to 1985 |
Reviews
There are no reviews yet.