Dorman DOR-610-407 M12-1.50 Serrated Wheel Stud – 14.40mm Knurl, 47mm Length
Features:
- Corrosion resistant – extensive salt spray testing helps ensure years of durability against rust
- Trustworthy quality – backed by team of professional engineers and quality control specialists in the United States
- Durable material – carbon steel meets SAE automotive industry standards for strength and hardness
- Tensile tested – lug studs undergo industry-standard proof-load testing to ensure strength
These wheel lug studs are made of carbon steel and tested to demanding automotive industry standards to ensure strength, longevity and safety.
Attributes:
| Bolt Grade | 10.9 |
| Thread Diameter | 12 |
| Color | Silver |
| Shoulder Length (In) | 9.91 mm |
| Style | Serrated Stud |
| 6535 | 13.72 |
| Head Diameter | 19.81 mm |
| Knurl Diameter (In) | 14.35 mm |
| Package Contents | 10 Studs |
| Quick-Start Nose | No |
| SAE or Metric | Metric |
| Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Material | Steel |
| Thread Length (In) | 29.21 mm |
| Under Head Length | 48.51 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M12-1.50 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| BMW | 2500 | 1968 to 1971 |
| BMW | 3.0CS | 1971 to 1974 |
| BMW | 3.0CSL | 1971 to 1971 |
| BMW | 3.0CSi | 1971 to 1974 |
| BMW | 3.0S | 1971 to 1974 |
| BMW | 3.0Si | 1971 to 1976 |
| Mitsubishi | Montero | 1992 to 1994 |
Reviews
There are no reviews yet.