Dorman DOR-615-380KIT Intake Manifold And Valve Cover Kit
Features:
- Complete repair – manifold failure often leads to valve cover failure, and PCV tube breaks during removal; this kit repairs all three related components
- Improved design – included intake manifold is redesigned to correct a frequent PCV valve failure in the original equipment design
- Effective fix – eliminates issues caused by failed PCV valve, including excessive oil consumption, irregular vacuum pressure, rough idle, trouble codes and other symptoms
- Convenient kit – includes intake manifold, valve cover and PCV tube assembly to completely address a common problem with GM 1.4L Ecotec engines
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
When the PCV valve fails on General Motors 1.4L Ecotec engines, it can cause a cascade of problems. This Dorman OE FIX kit offers a complete repair of all damaged components, with a redesigned manifold to prevent future valve failure.
Attributes:
| Package Contents | 1 Intake Manifold |
| Thread Diameter | 6 mm |
| Terminal Type | Pressure Contact |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Gender | Female |
| Cap Included | No |
| Connector Gender | Male |
| Connector Gender | Female |
| Hose Connector Quantity | 2 |
| Inlet Diameter (in) | 0.88 in |
| Inlet Port Diameter | 0.88 in |
| Inside Diameter | 0.6 in |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Material | Plastic |
| Mount Type | Bolt On |
| Nipple Direction | Straight Up |
| Terminal Gender | Male |
| Package Contents | 1 PCV Tube Assembly |
| Package Contents | 1 Valve Cover |
| Outlet Diameter (in) | 0.88 in |
| Outlet End Outside Diameter | 0.88 in |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Buick | Encore | 2013 to 2021 |
| Chevrolet | Cruze Limited | 2016 to 2016 |
| Chevrolet | Cruze | 2011 to 2016 |
| Chevrolet | Sonic | 2012 to 2020 |
| Chevrolet | Trax | 2013 to 2021 |
Reviews
There are no reviews yet.